Dodawanie wpisu w WordPressie jest dosyć prostą czynnością. Jednak osoba, która pierwszy raz będzie dodawać nowy post może nie do końca to poprawnie wykonać. Dlatego powstała ta instrukcja. W 2018 roku autorzy WordPressa wprowadzili nowy edytor działający na zasadzie bloków. Każdy obsługujący CMS WordPress powinien umieć prawidłowo dodawać wpisy czyli inaczej artykuły, wiadomości, informacje. Zapewni to prawidłowe wyświetlanie „kontentu – zawartości” artykułu włączając w to grafikę oraz treść. Zacznijmy krok po kroku omawiać kolejne etapy.
Dodawanie nowego wpisu.
Po zalogowaniu się do panelu administratora, mamy dwa sposoby. Pierwszy wybierając na pasku górnym +NOWE, wówczas wyświetli się menu i tam będzie Wpis. Drugi sposób to wybór w pasku lewym bocznym Wpisy – Dodaj nowy.


1.Tytuł wpisu
2. Treść wpisu


Teraz wprowadzamy treść naszego artykułu. Domyślnie jest to akapit z domyślną czcionką i rozmiarem. Po prawej stronie w zakładce Blok można dokonać prostej edycji tekstu. Mamy do wyboru wielkość i kolor czcionki oraz kolor tła. Możemy wyróżnić pierwszą literę akapitu poprzez włączenie Inicjału. W zaawansowanych opcjach jest możliwość dodania kotwicy do bloku (jest to adres url/miejsce, do którego można skierować dany punkt spisu treści). Bardziej zaznajomieni Użytkownicy mogą dopisać swój własny kod CSS zmieniający parametry wyświetlania bloku.
Klikając na treść pokazuje się górna belka z opcjami. Tutaj możemy kopiować i powielać pole bloku oraz przenosić go powyżej lub poniżej innego bloku. Z ważniejszych funkcji można pogrubić, przekreślić tekst lub zamienić na kursywę lub linka. Zmienić go na nagłówek (H1-H6), sformatować, przekształcić na cytat lub listę.
3. Dodawanie grafiki, zdjęć, filmów


Do każdej treści warto dodać zdjęcia albo film. Możemy dodać jeden obrazek lub utworzyć galerię. Jest możliwość osadzenia filmu z Youtuba, TikToka, Vimeo albo dodania go z biblioteki mediów. Jeżeli nie widzimy ikonki Galerii lub Obrazka, należy w pasku wyszukiwania wpisać szukaną frazę np. zdjęcie, obrazek, film aby zobaczyć potrzebną nam opcję.
Dla naszych potrzeb dodamy teraz galerie zdjęć. Tutaj możemy po prostu przenieść nasze zdjęcia na niebieski prostokąt, wybrać opcję Prześlij lub wybrać media jeśli są już w naszej bibliotece. Zaznaczamy nasze zdjęcia i wciskamy Dodaj do galerii. Artykuł Jak przygotować grafikę na stronę internetową opisuje optymalizację zdjęć i warto się z nim zapoznać.
W podobny sposób osadzamy pojedyncze zdjęcie wybierając opcję Obrazek.



Galeria.
Kiedy przeciągamy nasze zdjęcia na niebieski prostokąt nasza galeria utworzy się automatycznie. W opcjach Bloku możemy ustawić ilość kolumn ze zdjęciami. Ważnym elementem jest wybór odnośnika do Pliku multimedialnego. W przypadku opcji domyślnej Brak nie będzie możliwości powiększenia zdjęcia po kliknięciu. Opcja Strona załącznika otworzy nam dane zdjęcie na nowej stronie, ale raczej nie o to nam chodzi. Można zmienić rozmiar wyświetlanych miniatur, jednak opcja domyślna Duży jest zazwyczaj odpowiednia.

Pojedynczy obraz.
Przy dodawaniu jednego obrazu w opcjach bloku możemy ustawić wielkość obrazka oraz zmienić na zaokrąglone narożniki. Klikając na zdjęcie wyświetla się belka górna, gdzie należy kliknąć Wstaw odnośnik. Wyskoczy menu gdzie można wpisać adres, na który przeniesie nas kliknięcie w grafikę. Możemy wybrać Strona załącznika albo też Plik multimedialny. Jeśli zależy nam, aby fotografia otwierała się w większym oknie należy zaznaczyć Plik multimedialny.
Uwaga: Aby nasz WordPress wyświetlał prawidłowo powiększone zdjęcie, było ono w formie np. pokazu zdjęć musi być zainstalowany odpowiedni plugin (wtyczka) lub odpowiedni motyw.
4.Konfiguracja wpisu.
Mamy wpisany cały artykuł wraz ze zdjęciami. Teraz przechodzimy do prawidłowej konfiguracji całego Wpisu.

Na górze widnieje Status i dostępność, ale tym zajmiemy się później. Bezpośredni odnośnik (permalink) to tak zwana uproszczona nazwa adresu wpisu lub inaczej przyjazna nazwa dla przeglądarki i użytkownika. WordPress może w pasku adresu pokazać numer strony (jako linku) np. https://twojanazwastrony.pl/?p=12276. Takiego adresu przeglądarki „trochę nie lubią” dlatego warto skorzystać z przyjaznego adresu.
Następnie musimy wybrać kategorię wpisu. Jeśli tego nie wykonamy WordPress automatycznie doda post do domyślnej kategorii – Uncategorized. Podczas dodawania wpisu można dodawać nowe kategorie, ale moim zdaniem lepiej jest skonfigurować je wcześniej. O tym w innym artykule.
Tagi to słowa, krótkie frazy opisujące dany temat czy artykuł. Może być dodanych wiele tagów, które łączą tematycznie wpisy. Podobnie jak kategorie można dodać je na bieżąco, jednak warto dodać je wcześniej.

Obrazek wyróżniający. Jest bardzo ważnym elementem wpisu, a niedoświadczeni Użytkownicy zapominają go dodać. W zbiorczym wyświetlaniu postów identyfikuje graficznie artykuł, który atrakcyjniej wygląda dla przeglądającego. Można go dodać poprzez przeniesienie grafiki ze swojego komputera na szary prostokąt Wybierz obrazek wyróżniający lub wybrać z Galerii Mediów.
Proszę zobaczyć na obraz siatki bloga z lewej. Obrazki świetnie prezentują i zachęcają do wejścia na dany wpis. W jednym zabrakło zdjęcia, wygląda on trochę ubogo oraz mniej przyciąga wzrok.
5. Publikacja wpisu. Ostatni krok.

Dostępność wpisu. Tutaj możemy wybrać Publiczny, Prywatny i Zabezpieczony hasłem. Jeżeli chcemy, aby treść była widoczna dla wszystkich zostawiamy domyślnie Publiczny.
Na górnym pasku po prawej stronie możemy Zamienić na szkic, wybrać Podgląd, aby zobaczyć artykuł. Niebieski przycisk Opublikuj udostępnia wpis dla Użytkowników Internetu.
W ten sposób dodaliśmy pierwszy wpis do naszego bloga lub strony. Z każdym kolejnym będzie łatwiej i szybciej. W tym artykule przedstawiłem najważniejsze i niezbędne funkcje. W następnym opiszę bardziej złożone opcje.